- Tagasi loetelusse
-
Civitta viis läbi Noored Kooli vahehindamise uuringu
2016-10-31Oktoobris valmis mahukas uuring, mille eesmärgiks oli välja selgitada ning hinnata Noored Kooli programmi rakendamise asjakohasust, tulemuslikkust ja mõjusust ning anda soovitusi programmi edaspidiseks rakendamiseks, sh Noored Kooli programmi praktikate laiemaks kasutamiseks.
Noored Kooli programm asutati 2006. aastal Heateo Sihtasutuse ja Hansapanga poolt. 10 aastat tegutsenud programmi eesmärgiks on aidata kaasa haridusprobleemide lahendamisele Eestis, tuues võimekaid inimesi erinevatest eluvaldkondadest kaheks aastaks töötama õpetajana üldhariduskoolidesse.
Teostatud uuringust selgus, et Noored Kooli programm on olnud tervikuna edukas ning suutnud oma eesmärke täita. Programm on Eesti noorte hulgas populaarne ning tõmbab ligi kõrge kvaliteediga kandidaate – kandidaatide omadustega on rahul nii programmis osalevate koolide juhid kui ka Noored Kooli programmi õpetajate toetamiseks kaasatud mentorid.
On positiivne, et Noored Kooli osalejad kasutavad programmi käigus omandatud oskusi ning praktikaid ka oma edasises elus – nii töötamisel kui vabal ajal. Eriti hinnatud on programmi käigus omandatud suhtlemistehnikad, juhtimisoskus ning meeskonna kaasamise oskus.
Noored Kooli programmi tulemuslikkus on positiivselt mõjutanud eelkõige järgmised faktorid: programmi raames läbiviidavad koolitused, Noored Kooli meeskond ja osalejate võrgustik, osalejate motiveeritus, programmi põhjalik valikuprotsess ning teooria ja praktika koostoimimine programmi tegevustes. Programmi tulemuslikkust takistavad osalejate suur koormus programmis osalemise ajal, koolide kohatine vähene toetus osalejatele ja õpetajaameti madal töötasu.
Noored Kooli programmi elluviimisest saab üle võtta näiteks järgmisi praktikaid ja põhimõtteid: õpetaja elukutse positiivsete külgede rõhutamine, programmi atraktiivne ja sihipärane turundamine, alustavatele õpetajatele tugivõrgustiku loomine koostöös üldhariduskoolidega, teooria ja praktika ühendamine õppeprotsessis, tugeva meie-tunde tekitamine osalejate seas.
Rohkem infot: Õie-Liisi Lipmaa, oie-liisi.lipmaa@civitta.ee